1GZ "Leśne Duszki"

Nasza Gromada Zuchowa "Leśne Duszki" kolejny raz przystąpiła do Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej "Florek". Tematem przewodnim w tym roku szkolnym  jest BOTANIKA. Przed zuchami do wykonania jest 5 zadań (do 30 kwietnia 2023 r.). Meldunek z pierwszego "Wyprawy na murawy" już wysłany. Zuchy zaliczyły zwiad w poszukiwaniu roślin miododajnych, wykonały mapę, piękne solne zielniki i zaprezentowały zdobytą wiedzę swoim koleżankom i kolegom.

 

 

Rozpoczął się nowy rok szkolny i pojawiły się  nowe wyzwania przed naszą grupą zuchów "Leśne Duszki"

Jesiennego rajdu czar

   Pierwsza sobota października była turystyczno – krajoznawczym wyzwaniem dla uczniów naszych szkół. W tym dniu Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Strzyżowicach i PTTK Oddział     w Będzinie zorganizowali dla nich Gminny Rajd „Szlakami z pięknymi widokami”. Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Psary pan Tomasz Sadłoń.

   Przewodnicy starannie wytyczyli dwie malownicze trasy, które miały uczniom klas I – III przybliżyć piękno naszej Małej Ojczyzny i zachęcić do czynnego spędzania czasu wolnego. Pierwsza trasa miała początek pod budynkiem CUS w Strzyżowicach i wiodła ulicą Szosową do krzyża pokutnego, dalej ulicą Kochanowskiego i polnym traktem na Górę Równą i osiedle Czerwony Kamień z metą w Centrum Edukacji Ekologicznej. Druga trasa rozpoczynała się przy budynku szkoły w Dąbiu i przebiegała przez Brzękowice Wał, ulicę Kościuszki, osiedle Czerwony Kamień do mety w Centrum Ekologicznym.

   Dzieci z zaciekawieniem i humorem pokonały trasy. Chociaż mgła ograniczała widoczność  i piękne widoki ukazały się dopiero na zakończenie imprezy, to rekompensatą była możliwość obserwacji startu lotniarzy na Górze Równej.

   Pokonanie tras nie było jedynym wyzwaniem rajdu. Na mecie każda drużyna otrzymała karty do zaliczenia siedmiu zadań o tematyce ekologicznej, a były to: tor przeszkód na wesoło, jesienna EKO-mandala, ziołowy zakątek – zgaduj zgadula, „Z ekologią na Ty” - quiz ekologiczny, wspinaczka na wieżę widokową, ekologiczny kosz na śmieci i ekologia w pląsie i piosence. Wszystkie zadania zostały zaliczone na medal.

   Na zakończenie uczestnicy zostali poczęstowani pysznymi mufinkami i soczkami. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i nagrody (gry planszowe). Przed powrotem do domu odśpiewano piosenkę, której refren szybko zapadł w pamięć i może być uznany jako hasło przewodnie zajęć ekologicznych:

„Nie bądź cieć, podnieś śmieć.

 Dla każdego miasta i dla każdej gminy,

zbierają śmieci chłopaki i dziewczyny!”

Założenia i cele rajdu zostały osiągnięte. Oprócz znakomitej zabawy, dzieci poznały wycinek pięknego krajobrazu Zagłębia i ciekawe miejsca naszej gminy, poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą ekologii. Wspólne śpiewanie i pląsy zintegrowały środowiska szkolne i zuchowe. Dodatkowo rozszerzyliśmy promocję Centrum Edukacji Ekologicznej wśród rodziców naszych uczniów       oraz gości. Wraz z uczniami gminnych szkół w wydarzeniu wzięły udział zaprzyjaźnione gromady zuchowe z Hufca Ziemi Będzińskiej: 3 GZ „Strażnicy Tajemnic” z Wojkowic, 7 GZ „Klan Smerfów” z Grodźca, no i oczywiście 1 GZ „Leśne Duszki” ze Strzyżowic.

   Mamy nadzieję, że wspólne wędrowanie i zabawy na świeżym powietrzu zachęcą młodych piechurów  do uprawiania turystyki kwalifikowanej i pieszej. Do zobaczenia na szlaku!

 

 

 

 

 

Ogólnopolski sukces „Leśnych Duszków”

 

1 Gromada Zuchowa „Leśne Duszki” działająca w Szkole Podstawowej im. Stanisława Polakowskiego w Strzyżowicach odniosła kolejny sukces, tym razem ogólnopolski.

We wrześniu zuchy zgłosiły swój udział w XXXIII edycji Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” organizowanej przez Hufiec ZHP Ziemi Sanockiej. Warunkiem konkursu akcji była realizacja 5 zadań związanych z bioróżnorodnością. Zadania były realizowane od października 2021 r. do końca kwietnia 2022 r. W ramach zadań zuchy przeprowadziły zwiady, obserwacje,  wywiady, akcje ekologiczne, a nawet zaprojektowały roboty do specjalnych zadań ekologicznych. Po realizacji każdego zadania do organizatorów przesyłano meldunki wraz z dokumentacją fotograficzną. Praca zuchów została doceniona przez Komendę HOAE „Florek” przyznaniem „Leśnym Duszkom” II miejsca za najlepszą realizację zadań w kategorii – zuchy. Oprócz dyplomu zuchy otrzymały nagrodę rzeczową, a opiekunowie gromady za zaangażowanie w realizację zadań Brązowe Odznaki Ekologicznej Ogólnopolskiej Akcji „Florek”.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na dzisiejszej zbiórce „Leśne Duszki” w ramach Ogólnopolskiego Projektu Ekologicznego „Florek” rozmawiały o ochronie rodzimych gatunków i zwalczaniu gatunków inwazyjnych. 

Zuchy doszły do wniosku, że najlepiej z tym trudnym zadaniem poradzi sobie robot, który jest silny i sprytny, bez trudu usunie inwazyjne rośliny wraz z korzeniami i odłowi obce gatunki. Przystąpili do tworzenia robotów. W pracy wykorzystywali materiały przeznaczone do recyklingu.

Aż wreszcie pojawił się ON: „Flor – Man” robot do zadań specjalnych, który będzie wspomagał „Leśne Duszki” w działaniach ekologicznych. Zabawa była super!

 

Meldunek z wykonania zadania 2 „Zielona inicjatywa”.

 

1 Gromada Zuchowa „Leśne Duszki” udała się na zwiad po najbliższej okolicy. Zuchy zauważyły, że w sąsiedztwie  naszej szkoły nie ma parku ani lasu. Nie mamy również ścieżki, która umożliwiłaby obserwację roślin i zwierząt oraz poszerzanie wiedzy o świecie przyrody. 

Dzieci postanowiły działać i na zbiórce napisały list do Wójta Gminy Psary, który zawierał nurtujące małych skautów pytania:

  1. Czy w pobliżu naszej szkoły planuje się nasadzenie drzew ?
  2. Do kogo możemy się zwrócić o pomoc, aby móc zazielenić chociaż niewielki teren?
  3. Jak walczy się w naszej gminie z wypalaniem traw ?
  4. Czy blisko naszej szkoły powstanie ścieżka przyrodnicza, gdzie będziemy mogli uczyć się o roślinach i zwierzętach ?

7 grudnia otrzymaliśmy odpowiedź na zadane pytania. Pan Wójt pochwalił nasze pomysły związane z sadzeniem drzew , podpowiedział z kim trzeba je uzgadniać. Dowiedzieliśmy się jak gmina walczy z wypaleniem traw i że wkrótce będziemy mogli korzystać powstającego Centrum Edukacji Ekologicznej z parkiem doświadczeń. Już nie możemy się doczekać jego otwarcia.

W kwietniu uczestniczyliśmy w hufcowej akcji sadzenie „Harcerskiego Lasu” na 110 rocznicę powstania harcerstwa w Zagłębiu Dąbrowskim. W ramach akcji „Nie będzie nas – będzie las” wraz z zuchami, harcerzami i instruktorami posadziliśmy 2000 młodych sosenek. 

 Wiosną zwrócimy się z prośbą do Pani Dyrektor i Rady Rodziców o zakup sadzonek, które można zasadzić na terenie szkoły. Drzewa  na terenie szkoły w okresie letnim będą działały jak klimatyzator w upalne dni, powietrze wokół drzew ochłodzi się , dzięki temu zabawy na świeżym powietrzu będą przyjemniejsze. Drzewa oczyszczą powietrze, a kiedy podrosną będziemy mogli zawiesić na nich budki lęgowe dla ptaków. Na razie na terenie szkoły umieszczamy latem poidełka, a zimą karmniki, pomagając przetrwać ptakom upały i mroźną zimę.

 

W październiku braliśmy udział w warsztatach pszczelarskich, w trakcie których dowiedzieliśmy się jak wielkie znaczenia mają pszczoły na utrzymanie bioróżnorodności. Poznaliśmy budowę ula, zwyczaje pszczół, lecznicze właściwości miodu. Na jedną ze zbiórek zaprosiliśmy leśnika, z którym zuchy miały budować budki dla owadów, niestety ze względu na pandemię i ograniczenia z nią związane, spotkanie zostało odwołane. Wykonamy je po powrocie z nauki zdalnej.

 

                                                      pwd  Dorota Pronobis-Kościńska

                                                        dh Karolina Zemła-Koj

 

Meldunek z wykonania zadania 1 Bioróżnorodność wokół mnie

1 Gromada Zuchowa „Leśne Duszki” dnia 17 września wybrała się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Kaletach w celu obserwacji obszaru zieleni na łące przy lesie o wymiarach 2m /2m . Teren do obserwacji został zmierzony miarką oraz zaznaczony sznurkiem i krążkami drewna. W trakcie obserwacji dzieci korzystały z lup powiększających.  Zuchy na wyznaczonym terenie zaobserwowały: wysoką trawę, koniczynę, igły sosny, liście dębu, rosę, trującego grzyba, konika polnego, mrówki.

 

 

Dla porównania, dnia 22 września „Leśne Duszki” pod obserwację poddały trawnik znajdujący się na terenie boiska szkolnego. Fragment terenu do obserwacji również został zmierzony miarką oraz zaznaczony taśmą malarską. Dzieci wyznaczony obszar obserwowały przez lupy. Tym razem zuchy zobaczyły: krótką skoszoną trawę, mrówki, liście sosny.

Pani leśnik omawiała zagadnienia związane z gatunkami drzew, krzewów, grzybów, pożytecznych i szkodliwych owadów, gadów i płazów. Zuchy poznały wiele ciekawostek o zwierzętach leśnych i ekologicznej roli lasu.

Zuchy doszły do wniosku ,że teren zieleni znajdujący się przy lesie jest bardziej różnorodny pod względem fauny i flory. Zdaniem dzieci ludzie powinni mniej ingerować w przyrodę – „Nie powinniśmy kosić trawy, żeby mogły w niej zamieszkać różne owady”.

Na zbiórce podsumowującej realizację pierwszego zadania zuchy nawiązały do wypalania traw.  Dzieci bardzo się martwią faktem, że podczas wywoływanych przez ludzi pożarów ginie wiele gatunków roślin i zwierząt. Postanowiły wykonać plakat pod hasłem „Nie wycinaj i nie wypalaj traw”. 

Jest to apel w wierszowanej formie, skierowany do starszych kolegów i dorosłych:  W trawie rozwija się życie, dbaj o nie należycie.                                                              Rośliny, owady, małe zwierzęta mają w niej dom -niech każdy zapamięta.

Bioróżnorodność to sprawa każdego  małego, młodego, dorosłego i starego!        

Wystawka prac została zamieszczona na stronie internetowej szkoły oraz wystawce szkolnej.

Powielony plakat zuchy przekazały do Biblioteki Publicznej w Strzyżowicach, Centrum Usług Społecznych, Przedszkola i Urzędu Gminy. W ten sposób chcą wpłynąć na świadomość ekologiczną mieszkańców naszej gminy.

pwd Dorota Pronobis-Kościńska

dh Karolina Zemła-Koj

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4 WRZEŚNIA 2021 r.  na Zlocie Hufca ZHP Ziemi Będzińskiej rozpoczęła działalność 1 Gromada Zuchowa „Leśne Duszki”. To nasza nowa STRZYŻOWICKA Gromada, licząca 13 zuchów. Zbiórki odbywają się w piątki (5 i 6 lekcja), prowadzone są przez dh Karolinę Zemłę-Koj.

 

Zuchy uczestnicząc w zlocie bardzo aktywnie spędziły sobotni dzień realizując cykl zajęć pod hasłem „Urodziny Pippi”.

 

Po apelu inaugurującym zlot rozpoczęły się zajęcia, które były okazją do poznania zuchów z gromad naszego hufca.

 

Oprócz rysowania laurek dla jubilatki uczestniczyli w wyścigach rzędów   z Panem Nilssonem, ozdabianiu balonów, ćwiczyli tabliczkę mnożenia, malowali wspólny obraz z przygodami Pippi.

Nie zabrakło wspólnych pląsów, zabaw integracyjnych z harcerzami, zabaw na placu zabaw oraz smacznych kiełbasek. Gromada otrzymała pamiątkowy dyplom a każdy zuch znaczek i kubeczek.

                                                                        To był bardzo udany dzień.

 

 

 

 

 

 

Pierwszy sukces gromady zuchowej

 

W minioną sobotę 9 października 1 Gromada Zuchowa „Leśne Duszki”działająca w Szkole Podstawowej w Strzyżowicach  brała udział w 20 Hufcowym „Rajdzie o Złoty Liść Jesieni”. Rajd odbywał się na terenie Grodźca. Trasa miała charakter marszu na orientację. Zuchy przemierzyły około 10 km zaliczając 6 punktów kontrolnych rozmieszczonych przy: Kopalni Grodziec, Wieży Ciśnień, Domu Kultury, na Górze św. Doroty, w Parku Rozkówka i w Domu Harcerza.                  

Na poszczególnych punktach patrole musiały wykazać się znajomością szyfrów, umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy, majsterki i piosenki oraz wiedzą z historii harcerstwa i obrzędowości. Patrol „Leśnych Duszków” zdobył maksymalną liczbę punktów i zajął I miejsce we współzawodnictwie oraz I miejsce za wykonanie najpiękniejszego zielnika podczas Rajdu. Oprócz dyplomów i nagród patrol otrzymał statuetkę Złotego Liścia. Pogoda i humory dopisały wszystkim uczestnikom rajdu. To był bardzo przyjemny i udany dzień, zakończony harcerskim ogniskiem. Brawo ZUCHY!